Serwer proxy

Serwer w sieci LAN/WAN z odpowiednim oprogramowaniem (popularny Squid), które pośredniczy w dostępie do usług w sieci internet/intranet w imieniu użytkownika. Zazwyczaj używany do dostępu do stron internetowych (HTTP Proxy). Użytkownik w ustawieniach przeglądarki www, lub klienta FTP wpisuje dane serwera proxy. Następnie wszystkie żądania typu FTP/HTTP przechodzą przez ten serwer pośredniczący.

Zalety stosowania serwera pośredniczącego

Główną zaletą korzystania z serwerów prosy jest ukrywanie adresu IP komputera na którym pracujemy. Pozostałe zalety to: zmniejszenie utylizacji łącza (serwer proxy znajduje się w sieci lokalnej i ma włączone cache'owanie zasobów), krótszy czas pobierania stron WWW (w przypadku korzystania z serwera proxy który znajduje się w naszej sieci lokalnej- proxy-serwer może posiadać lepsze łącze, niż nasze bezpośrednie połączenie do internetu). Serwery proxy mogą implementować także dodatkowe funkcje takie jak filtrowanie dostępu do stron z nielegalnymi treściami, z wirusami. Mogą też mieć włączoną blokadę wyświetlania reklam na stronach www.by skonfigurować przeglądarkę stron WWW w celu używania serwera proxy jest bardzo prosta, często też administratorzy sieci lokalnych (np. w firmach) wdrażają ustawienia serwerów proxy automatycznie (skryptem, przez GPO)- jedyne co musimy znać do adres IP (lub domenowy) oraz port na którym działa dany serwer proxy (z regóły są to porty: 8080 lub 3128).

Serwer anonimizujący (ang. anonymizing proxy, anonymous proxy)

Szczególnie poszukiwanym rodzajem serwerów proxy są serwery anonimizujące (anonymous proxy)- ich zadaniem jest nie tylko pośredniczenie pomiędzy użytkownikiem a serwisem internetowym ale także usuwanie z komunikacji pomiędzy nimi elementów które pozwalają na identyfikację użytkownika (adres IP, ciasteczka, dane przeglądarki, itp.) i ewentualne szyfrowanie komunikacji. Często do anonimizacji działań użytkowników w sieci internet stosuje się połączenia VPN a także sieć Tor.

Poniżej prezentujemy regularnie odświeżaną listę serwerów proxy (również anonimowych):

display_db_query:Table 'eth0_mojeip.proxy' doesn't exist